História
Rôzne názvy obce
Nadasd: | Tento názov sa užíval v spisoch v rokoch 1245, 1318, 1335, 1339, 1341, 1342, 1345, 1346, 1364, 1367, 1388,1405, 1411, 1413, 1416, 1422, 1423, 1425, 1443, 1483, 1496, 1499, 1502, 1508, 1510, 1517, 1518 |
Terra Nadosd: | v rokoch 1267, 1270 |
Nadusd: | v rokoch 1339, 1342, 1344 |
Nadas: | v rokoch 1343, 1446, 1448, 1451, 1493, 1520 |
Terra Nadasd: | v roku 1497 |
Nadozd: | v roku 1499 |
Nadoschany: | v roku 1773 |
Hontnádas | pred rokom 1918 |
Nadošany | v rokoch 1918 - 1948 |
Tekovské Trsťany | Tento názov sa užíval od roku 1948 a to podľa vyhlášky Pov. vnútra č. A-311/16-II/3-48 zo dňa 11. júna 1948 |
Hontianske Trsťany: | Ústredným vestníkom SSR č. 9 zo dňa 16.7.1973 obec Tekovské Trsťany dostala meno Hontianske Trsťany s platnosťou od 1.1.1974.Tento názov je najsprávnejší, lebo obec sa nachádza v Honte, v niekdajšej Hont. župe |
História obce
Najstaršie spomienky na túto obec sú úzko spojené s dejinami Šiah, ktoré kedysi patrili hradu Hont.
1. V knihe "Series parochiarum et parochurum", ktorú vydal Ľudovít Némethy v Ostrihome r. 1894, sa píše, že obec H. Trsťany "in fundationalibus Praepositurae saghiensis a. 1265, inter boma hujus memoratur" /spomína sa v zakladajúcej listine šahanskej prepozitúry r. 1265 ako jej majetok/.
Najstaršie posvätné miesta v Hont. Trsťanoch
- Tomáš I. 1224 - 17.3.1225
- Tomáš II. od 31.1.1306 do januára 1321
- Tomáš III. od 10.2.1367 do 1.12.1375
- Tomáš IV. od 20.12.1497 do 12.6.1521
"Ich vznešenému pánovi Ľudovítovvi, z Božej milosti slávnemu uhorskému kráľovi, kapitula ostrihomského kostola súhlasí s oddanými prosbami. Listinu Vašej jasnosti sme dostali, s patričnou úctou pre zemepána Lukáša, syna Mothovho, nám poslanú, ohľadom znovuprejdenia a vyznačenia nižšie spomenutých hraníc, majúci tento obsah:
Ľudovít, z Božej milosti uhorský kráľ, svojej vernej kapitule kostola ostrihomského, posielam a milosť. Lukáš, sny Mothov, nám píše, že niektoré jeho pozemky, zvané Nadus, Dalmad a Egreš, v župe Hontianskej sa nachádzajúce, ktoré teraz vlastní, by bolo potrebne znovu prejsť a obnoviť hraničné znaky, aby sa oddelili od cudzích majetkov. O tejto veci Vašej vernosti pevne prikazujeme, aby ste poslali Vášho vieryhodného človeka pre svedectvo. V jeho prítomnosti Ondrej, syn Herborda z Demadíc, alebo Vavrinec, syn Vavrinca z Brhloviec, v neprítomnosti iných, náš človek na tvár spomenutých pozemkov, v prítomnosti úradne zvolaných susedov a všetkých spolu hraničiacich, prejdú staré a dávne svoje hranice /pozemkov/ a kde by to bolo nutné, nech vztýčia nové hraničné znaky a od susedných nech nech ich oddelia postavením nových kovových /znakov/ a zanechajú ich spomenutému Lukášovi, synovi Mothovmu,podľ práva, že budú natrvalo oddelovať jemu patriace majetky, ak by proti tomu neboli námietky.
Protirečiacich však proti nemu, ak by sa takí našli, nech pošle k nám v patričnej dobe a po tomto dni a mieste tohoto citovania, mená citovaných a vyznačený čas, označený so smerom hraničných znakov, nám svedomito odpíšte.
Dané vo Vyssagrade v najbližší piatok po sviatku bl. Jána Krstiteľa r. Pána 1343 /27. júna 1343/.
My teda, túžiac poslúchnuť príkazu Vašej jasnosti, aby sme s andrejom, synom Herbora z Demadíc, Vaším človekom, prešli prv spomenuté hranice a hraničné znaky, ktoré odlišujú majetok Lukášov od ostatných vyššie spomenutých ,ajetkov, doviedli sme Šimona, presbytera nášho chóru, aby dosvedčil a určoval, ktorí ke´d sa k nám potom vrátil, nám shodne hlásili, že v dňoch, najbližších po oktáve Jána Krstiteľa - /1. júl/ - vyšli na tvár spomenutých pozemkov, zvaných Nadus, Dalmad a egreš, k čomu boli úradne pozvaní všetci susedia a spoluhraničiaci a v ich prítomnosti prešli starými a dávnymi hraničnými znakmi pozemkov a kde to bolo nutné, triadili nové, povedĺa starých, čomu, zdá sa nikto neprotirečil a títo susedia a spoluhraničiaci odsúhlasili hranice Lukášových pozemkov.
Hraničné znaky majetku Nadus sú tieto:
Najprv od majetku kostola šahanského menom Dalmad /hranica ide/ vyššie údolím Kowachy /Kováčové/ zo strany južnej, kde sú dva pozemné hraničné znaky/=dva kompce zeme/, ktoré oddeľujú samotný majetok Nadus od majetkov Dalmad a Litaš. Od nich idúc priamo na západ, okolo tohože hraničného znaku Litašu a prejdúc jednu dolinu, ktorá sa menuje aj dolina Kowachy priamo k vŕšku a z tohože vŕšku /hranica/ zostupuje do údolia, v ktorom údolí je majetok Litašu a v tomto údolí /hranica/ ide k prameňu Horothkuta a tento prameň je hraničný znak. Odtiaľ sa však ide trošku na sever, k jednej lúke a cez túto lúku prejde sa k hruškovým stromom a tu je pozemný hraničný znak /kopec/, okolo veľkej cesty, ktorou sa ide do Bátoviec. Idúc po tejto ceste cez jeden les, príde k hraničnému znaku Harbaz, k stromu hruška a pod stromom je pozemný hraniční znak /kopec/ a tu sa /hranica/ oddeľuje od Litašu. Po tej istej ceste ešte ide až k hraničným znakom majetku Bory, kde sú dva hraničné znaky pozemné /dva kopce zeme/, ktoré ich oddeľujú od hraníc Harbaz. potom však po tej istej ceste ide sa k hraničnému znaku Žemberoviec , ktorý sa volá Kewhatut, odkiaľ však vzdialiac sa k východu /hranica/ smeruje k doline, ktorá sa volá Gurgpathaka, potom prejdúc cez dolinu /hranica/ prejde k akejsi doline Guapuslelg zvanej, dosť hlboké /to/ údolie. Od neho na východ príde sa k hraničním znakom Súdoviec, okolo ornej pôdy sú pozemné hraničné znaky /kopce zeme/.
Potom odtiaľ znovu idúc k južným častia k doliine zvanej Aprowelg. Tu sa /hranica/ pripojí k majetku Michala, syna ... Tretina z tích istých Trstian, potom ide rovno na juh, okolo viacerých hraničných znakov k doline, zvanej Cralo /Kráľovstvo/ k istému prameňu a tento prameň je hraničným znakom a tam blízko prameňa je aj dvojica pozemných hraničných znakov idúc priamo do doliny, v ktorej je Nadus, istej lúke a prejdúc túto lúku okolo samej lúky pod stromom hrušky sú dve pozemné hranice a tam sa príde k veľkej ceste, ktorá vedie do Bátoviec a tam sa oddelí od hranice Michala. Tak isto idúc trochu po tej istej ceste na sever, okolo zeme kostola šahanského, ktorá sa tiež vola Nadus a tam po jednej ceste, ktorá vedie z Dalmadu, zostupujúc cestou k istej lúke a na lúke je hraničný znak kamenný. Odtiaľ idúc na východ priamo cez údolie, taktiež ku prameňu, ktorý je hraničným znakom. Potom k ostružinovému kru, čiže ku kroviu a k ceste, ktorá ide z Bátoviec, zostupuje cestou k zemiam, ktoré patria kostolom v ˇahách a v Piliši, kde je strom vŕby a pod ním jr hraničný znak pozemný, ktorý oddeľuje zeme opátstva Pilišského a prepošstva Šahanského. Odíduc však odtiaľ, vráti sa k prvému hraničnému znaku a tak sa skončia hraničné znaky /majetku/ Nadus.
Podobne postupujú hraničné znaky aj Dalmadsých zemí: najprv na vrchu doliny Hydelweg, odtiaľ syššie, kde sa oddeľujú hraničné znaky samé navzájom od zeme šahanského kostola a majetku Malinoviec. Potom hranica vedie rovno na západ, okolo zemí kostola Piliš s mnohými hraničnými znakmi a príde k zemi kostola, zvanej Dalmad, ktorá patrí šahám, a sú tam pozemné znaky. Potom však idúc rovno cez údolie k západu k staveniam, alebo majetku, zvanému Dalmad poľa a Dalmad kostola zo Šiah, vstrede ktorých je potôčik, ktorý sa menuje Ptahak - tento potôčik je hraničný znak. A potom zostupiac na lúku, rozdeľuje túto lúku. Potom hranica vedie na vrchu k strane južnej a na samom vrchu sú tri znaky pozemné, ktoré odlišujú a vymedzujú od sebe hranice pozemku Dalmad a smeruje k svojmu prvému hraničnému znaku.
Taktiež hraničné znaky Egrešu idú takto: Prvý hraničný znak sa začína okolo vody Bor, kde je zem opáta z Pilišu z jednej strany a Malinovec. A sama voda je ako hraničný znak až po vodu Egreš a tam sa potok Egreš spája s potôčikom Bor. Tam hranica vychádza k východu k akémusi vŕšku a na vrchu je pozemný hraničný znak a odtiaľ idúc rovno, je určená /hranica/ mnohými hraničnými znakmi až k hraničnému znaku Stharchan a k veľkej ceste, ktorá vedie z Demadíc do Hokoviec. Potom /hranica/ cestou pokračuje až po obec Malinovec na západ, ktorý hraničný znak sa menuje Bodizlohathara a tak sa končia hraničné znaky vyššie spomenutých majetkov.
Dané na 15-ty deň po sviatku sv. Jána Krstiteľa, roku pána 1343. /8. júla 1343/
Prvý kostol v Hontianských Trsťanoch
Bakács István v knihe Hont Vármegye Mohács elott na str. 36 píše, že v Hontianskej župe pred rokom 1526 /čiže pred bitkou pri Moháči/ bolo obývaných 203 osád a z nich len 83 malo svoj kostol. Medzi týmito osadami s kostolom je spomínaný aj Nadas, čiže terajšie Hontianske trsťany.
Podľa údajov Ostrihomského arcibiskupstva na pr., v Scematizme duchovenstva z r. 1915, str. 47, sa uvádza, že farnosť Hontianske Trsťany bola zriadená r. 1430.
V kanonickej vizitácii, ktorú vykonal 12. júna 1692 vdp. František Černický, opát Ducha sv. z Hrabková, spomína sa kostol v Hont. Trsťanoch, zasvätený ku cti sv. Bartolomeja, ktorého posviacká sa slávi v nedeľu po sviatku sv. Bartolomeja.
V Kononickej vizitácii zo 14. júla 1711 o kostole v Hont. Trsťanoch sa hovorí, že bol postavený z kameňov asi pred 300 rokmi. Podľa tohto svedectva prvý kostol v Hont. Trsťanoch, bol postavený asi r. 1430, t.j. v dobe, kedy bola zriadená farnosť Hont. Trsťany.
Do dnes existuje vzácny rukopis v latinčine pod názvom "Liber Ecclesiae Nadasiensis..." Obsahuje staršie kanonické vizitácie, z ktorých sa môžeme veľa dozvedieť o našom prvom kostole, o niektorých p. farároch, učiteľoch, o prvej fare, o mlyne pri tunajšej obci a mnoho iných zaujímavých vecí. Preto sa pokúsime uviesť túto knihu Kanonických vizitácií doslovne.
Terajší farský kostol v Hont. Trsťanoch ku cti sv. Bartolomeja dala postaviť Spoločnosť Ježišová r. 1759 - keď bol rektorom kláštora v B. Bystrici R. C. Adam Rajmwald, - šahanským administrátorom R. P. Gabriel Kenray a miesnym farárom dp. Štefan Fridwalský.
Kostol r. 1760 požehnal rektor jezuitského kláštora P. Ignác Roys.
1. P. Reiwaldt Adam, S.J. Narodil sa okolo r. 1696. Praktický cez celý život pôsobil v Štyrskom Hradci /Grac/, okrem trojročného rektorovania v B. Bystrici /29.6.1756 - 29.9.1759/. Zomrel v Štyrskom Hradci 21.1.1769.
2. Kenray Gabriel, S.J. Narodil sa 14.2.1724 v Bratislave. Do noviciátu jezuitov vstúpil ako 15. ročný 20. októbra 1739 v Trenčíne mal pevné zdravie. Okrem latinčiny ovládal maďarčinu, slovenčinu a čiastočne nemčinu. Dvojročné filozofické štúdium si vykonal na košitskej jezuitskej univerzite. Štvor rošné teologické štúdium vo Viedni. Vyučoval na gymnáziu v Lipt. sv. Mikuláši a v Košiciach. Tretiu probáciu si vykonal v B. bystrici r. 1755. Potom 2 roky pôsobil ako misionár v Šahách. Od r. 1758 -1761 je správcom majetkov banskobystrického kolégia v Šahách. Potom ból administrátorom majetkov jágerského kolégia v Štiavniku 8 rokov. Do r. 1773 "zrušenie spoločnosti" pôsobil na trnavskej univerzite ako prokurátor.
3. P. Ignác Roys - narodil sa 28.2.1705 v B. Bystrici. Do Spol. Ježišovej vstúpil 27. októbra 1720 vo Viedny a tam si vykonal noviciát. Filozofiu študoval 3 roky v Trnave - teológiu v Štajerskom Hradci a v Trnave 4 roky. Dobre ovládal slovenčinu a nemčinu. Rektorom banskobystrického kolégia ból od 30. novembra 1759 - 3. novembra 1762. Zrušenie Jezuitského rádu ho zastihlo v B. Bystrici. Ďalšie jeho osudy zatiaľ nepoznáme.
Doba účinkovania jednotlivých duchovných v skratke
P.č. | od | do | meno | |||
1. | 1630 | 1630 | + | Bricciades Tomiáš | ||
2. | 1647 | Svätobenedický Daniel | ||||
3. | 19.5. | 1667 | 1669 | Evadovský Šebestian | ||
4. | 7.5. | 1669 | 1667 | Petrovský Tomáš | ||
5. | 7.5. | 1677 | 1689 | Starovič Jakub | ||
6. | 16.4. | 1692 | 1693 | + | Sabranovič Ján Juraj | |
7. | 29.4. | 1693 | 21.5. | 1700 | Hindy Juraj | |
8. | 25.4. | 1700 | 12. | 1708 | + | Černík Mikuláš |
9. | 11.2. | 1709 | 8. | 1709 | + | Klempai Ján |
10. | 8.9. | 1709 | 25.7. | 1712 | Modrai Ján | |
11. | 11.3. | 1713 | 9. | 1722 | + | Dobronai František |
12. | 7.9. | 1722 | 7.9. | 1737 | Jesenský O. Štefan | |
13. | 26.11. | 1737 | 24.4. | 1745 | Skutecký Pavol | |
14. | 5.5. | 1745 | 4.2. | 1763 | + | Fridvalský Štefan |
15. | 12.2. | 1763 | 5.8. | 1767 | Palič Karol | |
16. | 22.8. | 1767 | 1773 | Antoni Jozef | ||
17. | 17.5. | 1773 | 2.4 | 1783 | + | Kocnár Juraj |
18. | 19.4. | 1783 | 10.3.. | 1826 | + | Balogh Andrej |
19. | 15.3. | 1826 | 22.11. | 1849 | Reska Florian | |
20. | 1849 | 1867 | Ponner Ján | |||
21. | 15.6. | 1867 | 26.10 | 1913 | + | Némethy Rudolf |
22. | 1908 | 1910 | Graničič Michal | |||
23. | 1910 | Rehánek František | ||||
24. | 1913 | 28.6. | 1923 | Sahulčík Vendelín | ||
25. | 1923 | 1963 | + | Petrek Jozef | ||
26. | 1964 | 30.6. | 1968 | Jurišič Michal | ||
27. | 1.7. | 1968 | 2.10. | 1993 | + | Dzíbela Imrich |
28. | 15.6. | 1995 | 30.6. | 2006 | Sloboda Ľubomír | |
29. | 1.7. | 2006 | 30.6. | 2009 | Mgr. Držka Vladimír | |
30 | 1.7. | 2009 | Mgr. Karcagi Andrej |
Kňazi, ktorí majú pred svojím menom krížik, zomreli v Hontianských Trsťanoch. Tí, ktorí do r. 1759. boli tu pochovaní na starom cintoríne, t.j. okolo terajšieho farského kostola. Ide o kňazov, uvedených pod číslom 1, 6, 8, 9, 11, 14. Ostatní boli pochovaní na terajšom cintoríne: boli to kňazi uvedení pod číslom 17, 18, 21, 25. Záme a udržované sú hroby dp. Némethyho a dp. Petreka. Hroby ostatných asi boli zrovnané zo zemou pri stavbe domu smútku r. 1970.